Newroz kutlamaları: 11 yıl önceki deklarasyonun arkasındayız

Newroz Bayramı Adana, Ankara ve Antalya, Konya Hakkari ve Kırşahir’in de aralarında olduğu pek çok kentte kutlandı. Antalya’daki kutlamalar Koma Aryen Çocuk Korusu’nun Kürtçe şarkılarını seslendirmesi ile başladı.

MA’nın haberine göre kutlamalarda ilk söz alan DEM Parti Antalya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Nesibe Bahadır, devam eden açlık grevi eylemini hatırlaratark cezaevlerindeki siyasi tutukluların Newroz’unu kutladı.

DEM Parti Antalya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Kemal Bülbül, yerel seçimler için destek isteyerek “Hiçbir ilçeden ve belediyeden geri çekilmeyeceğiz. AKP yeni bir Saddam planı hazırlıyor. Bir yandan Bağdat’a bir yandan Erbil’e gitti. Washington’a gitti, Kürtleri katletmek için izin istiyor. Şu anda meydanda 30 bin insan var. Antalya Newrozu final Newrozu’dur. Antalya’da verilen her oy, İmralı’daki tecride karşı bir tavır, tutuklu siyasetçilere selamlama, kayyımlara tepkidir, Antalya’da varız, var olacağız demektir. Buradan vekili aldık, bundan sonra belediyeyi de alacağız” diye konuştu.

OLUÇ: BİZ BARIŞ DEDİKÇE ERDOĞAN SAVAŞ DİYOR

DEM Parti Antalya Milletvekili Saruhan Oluç da Abdullah Öcalan ve diğer siyasi tutukluların Newroz’unu kutlayarak şöyle dedi:

“11 yıl önce Diyarbakır Newrozu’nda Türkiye’de bütün halkların, farklı inançlarının, eşit koşullarda demokrasi içinde bir arada yaşamalarına dair bir Barış Deklarasyonu okundu. Biz o gün o Barış Deklarasyonun arkasındaydık, 11 yıl sonra bugün Antalya’da da arkasındayız. Barış için aklını, düşüncesini, kendisini ortaya koyan insanı İmralı’da hukuk ve insanlık dışı bir tecride tabi tutuyorlar. Biz barış dedikçe, Tayyip Erdoğan savaş ve çatışma diyor. Örgütlü bir kötülük ve düşmanlıkla karşı karşıyayız. Biz bunun karşısında örgütlü bir barış mücadelesini sürdürdük, sürdürüyoruz. Bir halkın özgürlük ruhunu temsil etmek isteyenleri yok etmek isteyen bir iktidar var. İşte bu halk buna bugün, Newroz alanında cevap verdi.”

ADANA: Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndaki kutlamaya binlerce kişi katıldı. Kutlama sırasında alana afiş asan iki genç polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Gençler kısa süre sonra bırakıldı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, yaptığı konuşmada Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve barış için Öcalan’la görüşülmesini istedi.

ANKARA: Başkentteki etkinlik Anıtpark’ta yapıldı. DEM Parti Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Gültan Kışanak’ın mektubu okundu. Kışanak “Ankara egemenlerin değil, halklarımızın kentidir” dedi. Burada konuşan DEM Parti Van Milletvekili Pervin Buldan da tecride tepki göstererek, “Tecrit bir insanlık suçudur. Ankara’dan bir kez daha diyoruz; tecrit bir an önce kalksın, Sayın Öcalan ailesi ve avukatları ile görüşsün. Tecrit kalksın diye tutsaklar bedenlerini açlığa yatıyor, aileler adalet nöbetleri tutuyor, özgürlük yürüyüşleri yapılıyor. Ama Ankara üç maymunu oynuyor. Biz onlara büyük cevabı seçimlerde sandıklara giderek vereceğiz” mesajını verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x