Geleceğin Raylı Sistem Profesyonelleri Metro İstanbul Akademi’de Yetişecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul’un, raylı sistemler sektörünün nitelikli teknik personel ihtiyacını karşılamak ve çalışanlarının gelişimini sağlamak amacıyla kurduğu Metro İstanbul Akademi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’de raylı sistemler ile seyahat eden her iki yolcudan birini taşıyan Metro İstanbul, lideri olduğu raylı sistemler sektörünün nitelikli teknik personel ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılamak ve kendi çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurduğu Metro İstanbul Akademi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Yenikapı metro istasyonunun içinde bulunan Metro İstanbul Akademi Faik Köklü Kampüsü’nde gerçekleşen açılış törenine İBB Başkan Danışmanı Yiğit Oğuz Duman, İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve Metro İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Neyza Akçabay, Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy, şirket üst yönetimi ve Metro İstanbul çalışanlarının yanı sıra Faik Köklü’nün eşi ve ailesi de katıldı. 

“Metro İstanbul Akademi çok daha sürdürülebilir bir yaşamı garanti ediyor”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u daha adil, daha sürdürülebilir ve daha yenilikçi bir kent haline getirmek hedefi ile yola çıktığını hatırlatan İBB Başkan Danışmanı Yiğit Oğuz Duman, “Şükür ki biz bu beş yılı gerçekten böyle geçirdik gerçekten tüm İstanbullular ve tüm ülkemize daha adil bir yönetim nasıl olur bunu hissettirmeye ve göstermeye çalıştık. Adaletten kastımız hem topluma hem vatandaşınıza hem de çalışma arkadaşlarımıza karşı adaletti. Keza sürdürülebilirden kastımız da elbette daha yeşil daha doğasına saygılı bir İstanbul’un ötesinde insanlarına da saygılı, insanların da sürekli geliştiği yenilendiği ve daha ileriye hazır olduğu bir İstanbul’du. Yenilikçilik kısmında da her zaman çok daha iyisini yapabilme gayreti ve enerjisi vardı. Bu üç kelime tümüyle bugün burada bulunduğumuz yeri tarifliyor. Daha adil çünkü biz artık çok daha adil bir şekilde işe aldığımız insanlarımızın çok daha adil bir şekilde gelişim fırsatı yaratacağı bir kuruma sahibiz. Metro İstanbul Akademi ile kurumsallaşmış bir eğitim refleksine sahibiz. Dolayısıyla daha adil bir merkez burası. Daha sürdürülebilir çünkü inanılmaz değişen bir teknoloji ve hizmet kalitesi beklentisi var. Biz de bu beklentiyi karşılamalıyız. Bunun için sürekli kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. O yüzden de Metro İstanbul Akademi çok daha sürdürülebilir yaşamı garanti ediyor ve çok daha yenilikçi. Adı üstünde akademi burası. Öğrenen, gelişen insanların merkezi olacak” dedi.

“Metro İstanbul Akademi çalışana verilen önemi gösteren bir adım”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı ve Metro İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Neyza Akçabay, Metro İstanbul’un kadın istihdamı konusunda farkındalığı çok yüksek bir şirket olduğunun altını çizerek, “Geçmiş dönemde teknik bir şirket olmasının getirdiği ‘teknik iş erkek işidir’ yanılgısı vardı. Ben de bir inşaat yüksek mühendisiyim. Raylı sistemlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcımız o da bir inşaat mühendisi. Bugün aramızda İETT Genel Müdür Yardımcımız Zeynep Hanım var, o da teknik bir mühendis. Görüyoruz ki kadınlara eşit imkan tanındığında zaten bu rollerde yeterince başarılı oluyoruz. Kadın tren sürücüsü sayımızı 8’den 300’lere getirdiğimiz bir yerdeyiz. İlk işe başladığımızda burada 2019 yılında toplu bir tren sürücüsü alımı olacaktı. Yeni bir işe alım kurgusu da yaratıyorduk biliyorsunuz kariyer sitemizi sisteme almıştık, oradan başvurulacaktı. O zaman tren sürücüsü alımı için görüşmeler yaparken Yiğit Bey ‘Sadece kadın adaylara açalım ilanı’ demişti. Bizim esasında Metro İstanbul’da başlangıç noktamız bu oldu. Hızla kadın istihdamını artırdık ve ardından devamı geldi. Göreve geldiğimizde kadın istasyon amirimiz yoktu şimdi 36 kadın istasyon amirimiz var. Hiç teknik şefimiz yoktu, şimdi var. Başvuru oranlarımız %7’lerden %42’ye çıktı. Çalışan sayısı oranı %5 iken şimdi %15’lerde. O yüzden bu anlamda bir teşekkürü hak ediyor Metro İstanbul. Sadece kadın değil elbette. Engelli arkadaşlarımız için de aynı şey söz konusu. Eşit imkan verildiğinde herkesin başarabileceğini gösteren bir kurum Metro İstanbul. Metro İstanbul Akademi de çalışana verilen önemi gösteren bir adım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“2019’dan bugüne yolcu sayımız yüzde 40’ın üstünde arttı”

Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy ise, İstanbul’un raylı sistemler ile 19. yüzyılın sonlarında tanıştığı bilgisini vererek, “Cumhuriyet’in ilk yılları ile birlikte İstanbul raylı sistemler kullanımında önemli bir yerdeydi. Fakat daha sonra uzun bir süre ihmal edildiğini düşünüyoruz. Eski İBB Başkanları Sayın Bedrettin Dalan ve Sayın Nurettin Sözen döneminde M1, M2 ve T1 hatlarımızın yapımına başlandı. Sonraki dönemde de metro hatları yapıldı ancak nüfusun büyümesine ve ihtiyaçlardaki artışa bakacak olursak yapılan hatların kilometresi çok komik kaldı. 2019 yılında görevi devraldığımızda hat uzunluğumuz 154,8 kilometreydi ve 1980’lerde başlayan M1, M2 ve T1 hatları hala toplam yolcunun üçte ikisine hizmet veriyordu. 2019’dan bugüne hat sayımız yüzde 38,5 arttı. İstasyon sayımız yüzde 37, yolcu sayımız ise yüzde 40’ın üstünde bir artış gösterdi” dedi. 

“Sektörde hangi şirkete giderseniz mutlaka Metro İstanbul mezunu birilerini görürsünüz”

Metro İstanbul’un işinin yeni metrolar yapmak değil, yapılan yatırımları en iyi şekilde yöneterek metro kullanıcılarına iyi bir yolculuk deneyimi sunmak ve sektöre liderlik etmek olduğunu hatırlatan Genel Müdür Soy, “Bunu layıkıyla yapabilmek için 2 unsur ön plana çıkıyor: Teknoloji ve insan” diyerek şu bilgileri verdi:

“2021 yılında kurduğumuz Tescilli Ar-Ge Merkezimizde bugün onlarca patent almanın gururunu yaşıyor, kendi aracımızı, kendi sinyal sistemimizi üreterek Milli ekonomiye ve ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sağlıyoruz. Araç parkımızda bir yandan 1934 Model Gottha ve 1974 Model Köln tramvayı gibi antika değeri olan araçları işletirken, diğer yandan filomuza yeni katılan son model son teknoloji araçları kullanıyoruz ve gururla söylüyoruz ki, bu 19 farklı model aracın mekaniğinden elektroniğine tüm bakımlarını kendi imkanlarımızla yapabilecek bir yeterliliğe ulaştık. Teknik yeterliliklerimiz ve teknoloji üretebilme kabiliyetimiz ile övünüyorsak bunun arkasında tabii ki insanlar var, Metro İstanbul emekçileri var. Bize düşen de hem mevcut çalışanlarımızı hem de aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı bilgi ve becerilerle donatmak. Bu bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi. Metro İstanbul zaten geleneksel olarak bu özelliğini taşıyor. Bugün sektörde hangi şirkete giderseniz mutlaka Metro İstanbul mezunu birilerini görürsünüz. Ancak günümüzde teknolojinin gelişim hızına ve tabi Ekrem Başkanımızın metro yapma hızına yetişebilmek için alaylı usulde yetişecek kadrolara bel bağlamak mümkün değil. Metro İstanbul Akademi de bu ihtiyaçtan doğdu. 2022 yılında temelleri atıldı ve bugün burada birlikte açılışını gerçekleştirmek bizlere nasip oldu.”

“Attığımız adımların sektörümüzde ses getirdiğini biliyoruz”

Metro İstanbul Akademi’de yurt içi ve yurt dışına çeşitli eğitimler vermeye başladıklarını ifade eden Dr. Özgür Soy, “Kısa süre içinde çalışanlarımıza mesleki, teknik ve kişisel gelişim eğitimleri vermeye başladık. Yurt içi ve yurt dışındaki sektör profesyonellerine işletmecilik, proje ve bakım onarım alanlarında eğitimler verdik. İl Sağlık Müdürlüğü’nün onayı ile Metro İstanbul bünyesinde açılan İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde çalışanlarımıza ve İBB’nin farklı kurumlarına ilk yardım eğitimleri verdik. Bu eğitimlerimizi öncelikle ulaşım grubu ile başlayıp ardından ihtiyaç duyan tüm İBB iştiraklerine vermeyi planlıyoruz. Çağın gereklerine uygun olarak dijital eğitimler tasarlıyor, uzaktan eğitim stüdyomuzda yurt içi ve yurt dışına yönelik sektörel eğitimler hazırlıyoruz. Lise ve üniversiteler ile iş birlikleri yaparak raylı sistemler alanına ilgi duyan gençlerimize sektörel eğitimler veriyoruz. Uluslararası Toplu Taşıma Birliği UITP ile imzalanan anlaşma ile UITP’nin Dünya üzerindeki 8. Resmi Akademisi olarak tescillendik ve akademimize uluslararası bir kimlik kazandırdık. Böylece hem uluslararası uzmanların verdiği eğitimleri düzenleyerek Türkiye’de sektörümüze katkı sağlıyor, hem de yabancı ülkelerden gelen çalışanlara burada eğitimler veriyoruz. Attığımız adımların sektörümüzde ses getirdiğini biliyoruz. Bu anlayışla, tüm dünyada erkek egemen bir sektör olan raylı sistemlerde 2019 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği alanında bir değişim ve dönüşüm hareketi başlattık. Metro İstanbul Akademi’de de özellikle kadınlara ve gençlere teknik eğitimler vererek hem şirketimizdeki hem de sektör genelindeki kadın çalışan sayısını artırmak istiyoruz” diye konuştu.

Faik Köklü’nün ailesi de törene katıldı

İşletmesini yaptıkları hatlardaki günlük yolcu trafiğinin yüzde 6’sının Yenikapı istasyonunda gerçekleştiği bilgisini veren Genel Müdür Soy, “İstanbul ulaşımının çok önemli bir noktası olan Yenikapı’da, aynı zamanda bizim tüm metrolarımızın izlendiği Güvenlik İzleme Merkezimiz de bulunuyor. Bugün buraya güzel bir ekleme yapıyoruz. Metro İstanbul Akademi’nin temellerinde İBB’deki değerli yöneticilerimiz Sayın Yiğit Oğuz Duman, Zeynep Neyza Akçabay, Ertan Yıldız, Raylı Sistem Dairesi Başkanımız Ceyhun Avşar olmak üzere pek çok kişinin katkısı var. Ancak temele ilk harç atanlardan biri eski İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim Müdürümüz Sayın Faik Köklü idi. Kendisini maalesef 2020 yılında Covid 19 nedeniyle kaybettik. O süreçte Faik Beyin ismini yaşatacağımıza dair ailesine söz verdik. Bugün bu sözümüzü yerine getirmiş olmanın buruk sevincini yaşıyoruz” dedi. 

Genel Müdür Soy’un daveti ile sahneye çıkan Faik Köklü’nün eşi Elif Köklü, “Ben de hem Faik adına hem de kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Gerçekten hep yanımızda oldunuz. İsmini yaşatacağınız için de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
bahsegel giriş
bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
mrbahis
pendik escort
aresbet
şutbet
kalebet
supertotobet
betpas
restbet
onwin
lordbahis
ligobet
kolaybet
betpark
betmatik
oslobet
milosbet
masterbetting
matadorbet
maksibet
oslobet
xslot
tarafbet
betgaranti Giriş
Pendik escort
veslot
betturkey
betovis
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
mostbet
venüsbet
winxbet
orisbet
padişahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
polobet
pusulabet
redwin giriş
limanbet
markajbet
matadorbet
meritking
matbet
milanobet
milosbet
mobilbahis
asyabahis
slotbar
xslot
rexbet
romabet
sahabet
savoybetting
savoybetting
sekabet
setrabet
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
betebet
betexper
betine
betist
bet
betkolik
betkom
betlike
betmatik
betonred
bahisal
bahiscom