Erdoğan – Biden gündemine hazırlık yapıldı

AYDIN HASAN / Ankara – Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ile Bass’ın görüşmesindeki öncelikli gündem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye gerçekleştireceği resmi ziyaretin hazırlıkları oldu. Görüşmede, Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in görüşmelerinde gündeme gelmesi beklenen terörle mücadeleden savunma sanayiine ve enerji alanındaki iş birliğine uzanan ikili ilişkiler ile ilgili bir dizi konu da ele alındı.

Görüşmede ele alınan bazı hususlar özetle şöyle oldu:

– Türkiye’nin, terör örgütleri PKK ile Suriye’deki uzantısı YPG ve FETÖ’yle mücadeledeki beklentileri ABD tarafına bir kez daha iletildi.

– Bölgede oluşan gerilimin tırmandırılmaması gerektiği, Orta Doğu’da barış ve huzuru tesis etmek için öncelikle Gazze’de acil ve kalıcı ateşkesin sağlanması ve uluslararası parametrelere uygun biçimde iki devletli çözüm için harekete geçilmesi beklentimiz dile getirildi.

BASS’TAN BEŞTEPE ZİYARETİ

John Bass, dün sabah Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç’ı da ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmede, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x